“Ćiro” posljednji put zapištao prije pola vijeka

Prije punih 50 godina, odnosno 31. maja 1969. godine, Dervenćani su ispratili „ćiru“ do Broda, na posljednju vožnju iz svog grada.

Godinu ranije, u martu, ispraćen je posljednji putnički voz u Doboj i Teslić iz Dervente, dok je teretni saobraćaj kroz grad tekao do početka avgusta 1969. godine.

Stariji stanovnici se sa sjetom sjećaju dana kada je voz bio glavno prevozno sredstvo na posao i s posla, za posjete porodici i prijateljima, „veza sa svijetom“. O značaju željeznice za Derventu, ali i obrnuto, govori i činjenica da je ovaj grad krajem 19. vijeka bio jedan od glavnih željezničkih čvorišta, a sjedište tadašnjih bosanskohercegovačkih željeznica bilo je upravo u Derventi.

Danas su tragovi željezničkog saobraćaja na području opštine uglavnom zarasli u korov, a o vremenu kada je voz tuda „tutnjao“, još samo govore sjećanja starijih Dervenćana.

Iako se nikad nije vozio „ćirom“ uspomenu na derventsku prugu i drugu željezničku infrasrtukturu danas čuva Blagoje Đekić iz Žeravca, koji je, kao i njegov otac, radio u željeznicama u Slavonskom Brodu. Ljubav prema željeznici prenio mu je otac, koji je radio kao ložač, a on sam održavao je lokomotive, ali one savremene.

Oduvijek je volio, kako kaže, da šeta trasom pruge, a prije tri godine počeo je da sakuplja dijelove i fotografije koje su svjedok postojanja željeznica na ovom području.

– Kada je srušena pruga imao sam tri godine, ali se sjećam tragova kad smo išli na kupanje na Ukrinu. Stubovi su stajali do prije 15 godina, sjećam se stanica koje su najviše stradale u ratu 1992. godine, tu su i mostovi koji i danas tome svjedoče. Počeo sam da fotografišem, a svakog četvrtka odlazim na pijacu i pregledam ima li šta iz tog perioda – rekao je Đekić.

Blagoje Đukić sa prikupljenim predmetima iz vremena "tutnjanja" voza kroz Derventu

– Volio bih da jedan od očuvanih predmeta iz vremena kada je Derventa bila željeznički grad, bude izložen u Muzeju u Derventi – dodao je Đekić koji u svojoj zbirci ima dva originalna drvena praga i parče šine, kao i šest kopči za vagone, desetine klinova koji drže šine, kao i brojne druge predmete koji podsjećaju na „ćirina“ slavna vremena u Derventi.

Sjedište direkcije

Direkcija bosanskohercegovačkih željeznica, pod nazivom „Direkcija carskih i kraljevskih bosanskih željeznica“, osnovana je u Derventi 10. septembra 1878. godine. Direktor je bio austrougarski major – inžinjer Johan Tomašek, a Direkcija je u iz Dervente u Sarajevo preseljena 1886. godine.

Derventski list